Maltańczyk – piesek z charakterem!

Maltańczyk klasyfikowany jest do ras psów w typie biszonów oraz przede wszystkim do psów w charakterze towarzyszy. Jest uważany za jedną z najstarszych raz psów na Ziemi – znany był już w starożytnym Egipcie czy Rzymie. Według klasyfikacji pieski te nie podlegają próbom pracy. Nazwa pieska jest nieco myląca, gdyż wskazuje, że rasa ta pochodzi z wyspy Malta – pochodzenie rasy nie jest szczegółowo znane, ale zapis ten pojawił się w księgach pewnego pisarza. Już w czasach starożytnych pieski te traktowane były przede wszystkim jako wspaniali towarzysze do zabaw. Taka rola spadała na nie głównie ze względu na ich pozytywne oraz radosne usposobienie. Maltańczyki były cenione również ze względu na swój piękny wygląd – piękna biała szata była uważana za pożądaną oraz stanowiła o zamożności właściciela pieska.

Jak wygląda maltańczyk? Przede wszystkim jest to piesek o bardzo charakterystycznym wyglądzie – ze względu na swoje śnieżnobiałe umaszczenie jest on rozpoznawalny z daleka. Dodatkowo warto dodać, że pieski te w zasadzie nie gubią swojej sierści. Ze względu na brak linienia nie jest konieczne częste strzyżenie, oczywiście o ile włosy nie utrudniają widzenia dla zwierzęcia. Maltańczyk posiada zwartą budowę ciała – jest to niewielki piesek o masywnych łapkach. Dodatkowo Posiada szeroką oraz stosunkowo płaską głowę, która bujnie otoczona jest sierścią. Oczy małe, w kształcie okręgów, w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. Pielęgnacja maltańczyka to przede wszystkim dbanie o czystość jego sierści – zalecane są oczywiście kąpiele oraz możliwość istnienia pasożytów na skórze – w tym wypadku regularne wizyty u weterynarza, jak również samodzielne sprawdzanie, czy pies nie ma zadrapań jest jak najbardziej wskazane. Warto również sprawdzać stan oczu psa i na bieżąco kontrolować, czy w ich obrębie nie pojawiają się zaćmienia czy ropne wymazy. Właściciele maltańczyków powinni również zwracać baczną uwagę na sposób chodu pieska – jego stawy z wiekiem mogą podlegać deformacji.

Jakim psem z charakteru jest maltańczyk? Przede wszystkim warto pamiętać, że jego przodkowie byli przede wszystkim pieskami do towarzystwa, przez co jest on przyzwyczajony do obecności ludzi oraz skory do zabaw. Jest to piesek o żywym usposobieniu, bardzo przywiązujący się do swojego właściciela oraz potrafią być również agresywne w stosunku do osób obcych, które mogą być dla nich zagrożeniem. Dodatkowo maltańczyk to również piesek chętnie uczący się nowych sztuczek – uważany jest za stworzenie bardzo inteligentne. Współcześnie maltańczyki są cenionymi towarzyszami dzieci, osób starszych oraz osób niepełnosprawnych, potrzebujących bodźców z zewnątrz. Obecność pieska może okazać się bardzo skuteczna podczas procesu rehabilitacji oraz powracania do zdrowia. Psy te uznawane są za bardzo inteligentne – szybko uczą się nowych sztuczek, dlatego ich właściciele często wystawiają je na zawody psów takie jak agility, gdzie psy w określonym czasie prowadzone głosem swoich właścicieli muszą pokonać tor przeszkód.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *