Shih tzu – pieski pokojowe

Shih tzu to pieski do towarzystwa, nie podlegające próbom pracy. Ze względu n swój wyjątkowy wygląd były one popularne na licznych dworach królewskich. rasa ta wywodzi się z Tybetu Nazwa Shih tzu pochodzi z języka chińskiego, i w dowolnym tłumaczeniu może oznaczać zarówno wygląd pyszczka pieska, który przypomina lwią grzywę, jak również jego waleczny charakter, kiedy czuje zagrożenie dla siebie czy dla swojego właściciela. W Europie pojawił się w latach 30 XX wieku – był on podarunkiem z dalekich stron. Piesek należy do ras niewielkich, dlatego ceniony jest przede wszystkim przez hodowców zamieszkujących niewielkie domy czy mieszkania. Nie potrzebuje on wiele miejsca dla siebie, warto jednak pamiętać, że jak każdy pies powinien mieć odpowiednio dużą dawkę ruchu w ciągu dnia. Pieski te uwielbiają zabawy, dlatego podczas spacerów warto mieć ze osobą ulubione zabawki pieska. Shih tzu to piesek o wspaniałej, miękkiej sierści, która nie wymaga częstego rozczesywania, jednak zabieg ten pomaga w usuwaniu martwego włosia oraz ewentualnych zabrudzeń przyniesionych z zewnątrz.

Czy Shih tzu wymagają specjalistycznej pielęgnacji? Tak. Poza wspomnianym wcześniej wyczesywaniem warto kontrolować, czy na skórze psa nie pojawiają się ugryzienia pasożytów, jak np. kleszczy czy pcheł. Walka z nimi to przede wszystkim stosowanie odpowiednich szamponów do kąpieli, jak również możliwość założenia psu dodatkowej obroży nasączonej specjalnym środkami owadobójczymi. Kolejnym istotnym aspektem jest zwracanie uwagi na oczy psa – często mogą być one zaropiałe, w wielu przypadkach zdarza się, ze weterynarz zaleca nawet codzienne przemywanie oczu psa specjalnymi medykamentami. Konieczne jest również dbanie o czystość oraz higienę uszu psa – są one bardzo delikatne i narażone na różnorodne uszkodzenia, jak chociażby wspomniane wcześniej pasożyty. Pieski te są narażone również na inne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy czy niewydolność sercowa. Co również może okazać się dla psa bardzo niebezpieczne? Przede wszystkim udar cieplny, który zagraża osobnikom o zwężanych psykach.

Pieski tej rasy cenione są przede wszystkim ze względu na swoje radosne usposobienie -uwielbiają one zabawy ze swoimi właścicielami, jak również doskonale uczą się nowych sztuczek. Psy tej rasy to również osobniki, które doskonale sprawdza się podczas pracy z dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi – ich radosne usposobienie oraz duża cierpliwość sprawia, że są one cenione również w procesie powracania do zdrowia. Kolejnym ważnym elementem posiadania psa tej rasy jest jego odpowiednia tresura – psy te wymagają cierpliwego oraz konsekwentnego właściciela, który będzie nagradzał za każde dobrze wykonane ćwiczenie czy sztuczkę. Psy te uwielbiają również dzieci – często są one doskonałym towarzyszem dziecka. Psy te są niezależne, jednak bardzo rzadko zdarzają się osobniki, które posiadają skłonności do włóczęgostwa. Warto również wiedzieć, że Shih tzu lubią integrować w swoje zabawy również innych domowników – piesek staje się prawdziwym przyjacielem każdego domu.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *