Yorkshire terrier – niewielki i towarzyski

Yorkshire terrier to piesek zaliczany do terierów, i według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy. Dodatkowo warto wiedzieć, że klasyfikacje amerykańskie uznały go do raz psów ozdobnych, również jako psy do towarzystwa, Ogólnie psy te zalicza się do typu lisowatych. Rasa tych psów wywodzi się z połowy XIX wieku, kiedy to były one trzymane w izbach rzemieślniczych, jak również w zakładach, sklepach czy domowstwach, jako doskonałe tropiciele i zabójcy szczurów Warto wiedzieć, że ich przodkami mogą być takie rasy jak maltańczyk czy skye terrier. Jak wyglądają te pieski? Yorkshire terrier to piesek o bardzo niewielkich rozmiarach, przez co jest ceniony głównie przez hodowców zamieszkujących w mieszkaniach w blokach. Krótkie łapki oraz delikatny tułów stanowią podstawę dla kształtnej, nieco klinowatej głowy. Uczy sterczące. Cechą charakterystyczną tego niewielkiego pieska jest jego owłosienie – nie posiada on podszerstwka, jednak włosy stale rosną, wypadają – należy poświęcić im szczególnie dużo czasu.

Włosy Yorkshire terriera powinny być proste – podczas zawodów czy konkursów piękności włosy kręcone czy karbowane uznawane są za niepożądane. Co istotne dla posiadaczy tego rodzaju psów – psy te powinny być regularnie kąpane oraz wyczesywane – zapobiegnie to gubieniu dużej ilości włosów i zalegania jej na kanapach czy innych przedmiotach. Szczególnej pielęgnacji podlegają również sterczące uszy – podstawowym zabiegiem jest sprawdzanie ich czystości oraz stałe usuwanie długiego owłosienia ich okolic – może to wpływać na podrażniane małżowiny usznej, jak również na jakość dźwięku. Psy te często narażone są na problemy z zębami – mleczne kły, o ile nie wypadną same, powinny zostać usunięte podczas zabiegu chirurgicznego. Wielu właścicieli boi się tego zabiegu, jednak warto podpowiedzieć, że jest on całkowicie bezpieczny i wykonywany w czasie znieczulenia ogólnego. Problemem u starszych osobników tej rasy są również częste choroby oczu – lekarze weterynarii wskazują przede wszystkim na kataraktę.

Jakie są Yorkshire terriery? Przede wszystkim bardzo towarzyskie – ich dawna rola to również bycie towarzyszami dla dzieci oraz osób starszych. Współcześnie pieski te również doskonale sprawdzają si.ę jako niewielcy towarzysze: dzieci, osób starszych a nawet osób niepełnosprawnych – ich zaangażowanie w zabawy oraz radosny charakter sprawia, że mogą mieć one niebagatelnie dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie osoby chorej. Pieski te bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli i bardzo źle znoszą rozłąkę. Pozostawianie ich samych na długi godziny nie jest wskazane – pieski mogą okazać się niszczycielami domowych kanap czy butów. Szkolenie Yorkshire terriera to przede wszystkim metody prób i błędów – pieski te mogą okazać się nieco krnąbrne, dlatego sugeruje się niego bardziej konsekwentnego trenera. Pieski powinny również jeść odpowiednie dla nich jedzenie – dostosowane do wieku oraz ich potrzeb wagowych. Jedzenie takie znajdziemy przede wszystkim w licznych sklepach zoologicznych oraz w przychodniach weterynaryjnych.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *