Maltańczyki – cechy charakterystyczne

maltańczyk

Maltańczyk to niewielkich rozmiarów, śnieżnobiały pies kanapowy, do którego ulubionych zajęć należy leniuchowanie, pieszczoty i przebywanie w domu. Dla kogo może stać się najlepszym towarzyszem? Wybierając psa, warto poczytać przed zakupem o charakterze danej rasy i dowiedzieć się jak najwięcej o jej usposobieniu czy zwyczajach. Jeśli chodzi o maltańczyka, cechuje go towarzyskość, inteligencja, wesołość a zarazem spokój i swoista elegancja, widoczna zwłaszcza w dystyngowanym poruszaniu się.

koty, rasy kotów, kociaki, kocięta, świat zwierząt, atlas zwierząt, zwierzęta
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Jako typowy pies towarzyski maltan potrzebuje dużo czułości i bliskości ze strony opiekuna. Będzie nieustannie zabiegać o jego uwagę i domagać się pieszczot. Maltańczyki źle radzą sobie z samotnością, która wywołuje u nich głęboką tęsknotę i lęki. Pies pozostawiony sam sobie lub samotnie przebywający w mieszkaniu będzie bardzo nieszczęśliwy i sfrustrowany, co może sprawić, że zacznie psocić i szczekać. Z tego względu maltańczyk będzie idealnym przyjacielem dla osoby, która dużo czasu spędza w domu lub będzie w stanie zabierać pupila ze sobą.

Ze względu na wesołe usposobienie maltan będzie także znakomitym kompanem dzieci. Uwielbia zabawy i figle, a do tego jest delikatny i zachowuje ostrożność w kontaktach z młodszymi. Jednak jeśli chcemy, by pies stał się przyjacielem naszych pociech, musimy nauczyć je odpowiedzialności i uświadomić, że towarzyszy im prawdziwe stworzenie a nie pluszowa zabawka. Dzieci zauroczone puszystą sierścią maltańczyka mogą bowiem nadmiernie wyściskiwać pupila czy zbyt energicznie go głaskać, zapominając, że może sprawiać mu to ból.

psy, rasy psów, psiaki, szczeniaki, atlas psów, świat psów, zwierzęta domowe
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Maltańczyk idealnie nada się także dla osób starszych, które są samotne i potrzebują psiego przyjaciela oraz spędzają większość czasu w domu. Duża zaletą psów tej rasy jest to, że nie potrzebują one długich, męczących spacerów – w zupełności wystarczy im obchód po osiedlu czy najbliższej okolicy. Jednocześnie starsze osoby muszą poświęcić nieco energii i pieniędzy na opiekę i pielęgnację maltańczyka, dlatego nie będzie on dobrym towarzyszem osób słabych fizycznie czy borykających się z poważniejszą chorobą. Podsumowując, maltańczyki to przyjazne, wesołe, a jednocześnie dość spokojne psy, które idealnie sprawdzą się dla osób starszych, dzieci oraz każdego, kto preferuje domowy tryb życia i chciałby stworzyć bliską więź ze swoim pupilem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *